Układ sterowania

Podczas rozpedzania samochodu, wskutek osiągniecia określonej szybkości jazdy, regulator przesunięcie suwaka przełącznika przekładni w położenie środkowe. Od tej bowiem chwili olej tłoczony pod ciśnieniem przez pompę zębatą dopływa do przestrzeni C. Jednocześnie ustaje dopływ Oleju do przestrzeni A. Wskutek różnic ciśnienia pomiędzy przestrzeniami A, B i C rozłącza sie zewnętrzne sprzęgło stożkowe (kierownica odsuwa się od obudowy i wiruje swobodnie) oraz włącza się wewnętrzne sprzęgło stożkowe (tj. pompa i turbina przylegając stożkowymi powierzchniami pierścieniowymi wirują jako jedna calość).
Napęd od silnika przenoszony jest wówczas przez wewnętrzne sprzęgło stożkowe bezpośrednio na synchronizowaną skrzynkę biegów ustawioną nadal na przełożenie zwalniające (1,5), czyli na tzw. bieg pośredni. Bieg bezpośredni włącza układ sterujący przez otwarcie dopływu oleju pod ciśnieniem do rozpieracza sprzęgła wielotarczowego (które się włącza) i do siłownika sprzęgła kłowego, które zostaje rozłączone. Przekładnia hydrokinetyczna jest nadal zaryglowana.
Bieg tylny włącza kierowca przez ustawienie zakresu R, wskutek czego suwak przełącznika przekładni ustawia się położeniu rozruchu i podobnie jak na pierwszym biegu, sprzęgło stożkowe jest włączone, a wewnętrzne przekładnia hydrokinetyczna przekazuje napęd. Jednocześnie włączone zostaje sprzęgło kłowe biegu tylnego, wskutek czego skrzynka biegów pracuje z przełożeniem zwalniającym 1,43, przy czym wal zdawczy obraca się w przeciwnym kierunku niż wiruje wał korbowy.
System DIVABUS. Automatyczna skrzynka biegów, biegu zwolnionego stosowana w różnych wykonaniach w autobusach i samochodach ciężarowych, produkowanych w NRF. zespół systemu DIVABUS. [patrz też: salon toyoty warszawa, vb leasing poleasingowe, trasbus ]
Układ sterowania wyposażony jest w regulator odśrodkowy, przełącznik przekładni i siłownik włączający sprzęgło kłowe na wale zdawczym. Ciężarki regulatora odśrodkowego pod działaniem sił odśrodkowych usiłują rozsunął się na zewnątrz i poprzez układ mechaniczny usilują przemieścić suwak przełącznika przekładni, przezwyciężając napór oleju dopływającego pod ciśnieniem proporcjonalnym do uchylenia przepustnicy w gaźniku. Przełączenie z biegu zwolnionego na pośredni następuje wskutek osiągania szybkości jazdy w zakresie 25 .45 km/ godz (45 km/godz w czasie zupełnego uchylenia przepustnicy w gaźniku), a z biegu pośredniego na bezpośredni — w zakresie 45. . 90 km/godz. Podczas zmniejszania się prędkości ruchu samochodu przełączenie z biegu bezpośredniego na pośredni następuje w zakresie 25. 80 km/godz, a z biegu pośredniego na zwolniony — w zakresie 10. . .30 km/godz.

This entry was posted in Uncategorized and tagged , , . Bookmark the permalink.

Comments are closed.